• (212) 272 00 88
 • Anne ve Babalar Dikkat!

  Anne ve Babalar Dikkat!
  Ocak 11th, 2016 | News | Yorum yapılmamış

  Anne ve Babalar Dikkat!

   Bebeğim Süt Dişini Erken Kaybederse Ne Olur?

  Daimi dişlerin sürme sıralarında meydana gelecek kaymalar sonucu çocuğunuzun daimi dişlerinde çarpraşıklıklar olma ihtimalini arttırırsınız. Bu hafif bir çarpraşıklıktan tüm ağzın dengesini bozacak kadar komplike bir çarpraşıklığa kadar gidebilir.

  Süt dişini zamansız kaybettiğinizde çocuğunuzun beslenme ve ağız hijyeni alışkanlıklarını gözden geçirin ve hatanın nereden kaynaklandığını tespit edin. Bu alışkanlıkları düzelterek kısa bir süre sonra diğer süt dişlerinde de aynı problemle karşılaşma riskinizi azaltın.

  Dişhekiminiz kaybettiğiniz süt dişinin yerini daimi diş gelene kadar koruyacak olan yer tutucuyu takarak sizi düzenli kontrollere çağıracaktır.

  Beautiful smiling cute baby

  Bebeğimin bütün dişleri çürümeye başladı ne yapmalıyım?

  Bebeğinizde çok erken dönemde çürükler oluşmaya başladı ise beslenmesine dikkat! Özellikle geceleri şekerli gıdalarla (şekerli süt,nesquikli süt,meyva suyu vb) dolu biberon ile uyumak buna sebep olabilir. Ya da bebeğiniz yine böyle bir biberon ile tüm gününü geçiriyorsa, uzun süreli şekerle karşı karşıya kalan dişlerin çürüğe direnç göstermesini imkansız hale gelecektir(biberon çürüğü).

  Çocuğunuzu mümkün olduğunca şekerli ve yapışkan gıdalara alıştırmayınız. Siz onu bu tip gıdalardan uzak tutarsanız onun hiçbir zaman bunlara ihtiyacı olmayacaktır. Kolalı içecekler, hazır meyva suları, karameller, kurabiyeler, çikolatalı gıdalar olmadan da onu iyi besleyebilirsiniz. Herhangi bir şekerli gıda aldıktan sonra ise onu bolca su içmeye alıştırın. Böylece şeker ile birlikte harekete geçeçek çürük yapıcı mikroorganizmaların ihtiyaç duyduğu asidik ortamı su ile engellemiş olursunuz.

  Diş fırçalama ise özellikle geceleri son gıda alımından sonra mutlaka (dişi olan) her çocukta yapılmalıdır. Elbetteki 6 aylık- 1 yaşında bir çocukta ideal fırçalamadan bahsetmek mümkün değildir ama önemli olan yatmadan önce hem ağzın mikroorganizma miktarını azaltmak hem de diş fırçama alışkanlığını yerleştirmektir.

  Bebeğinizin sağlığı bizim için değerli…

  Sağlıkla Kalın