• (212) 272 00 88
 • Gülüş Tasarımı

  gülüş tasarımıGülüş Tasarımının Yaşantımız Üzerindeki Etkileri

  Dişlerin görünümü çağdaş toplumlarda önemini her geçen gün arttırırken özellikle de bireylerin dişlerinde yaşanan şekil ve renk bozuklukları psikolojik sorunlar yaşayarak kişinin depresyona girmesine bile neden olabilmektedir.

  Sağlık teknolojisinde yaşanan gelişmelere bağlı olarak artık günümüzde renk, şekil ve diziliş sorunları gerçekleştirilen estetik uygulamalar ile başarılı bir şekilde düzeltilebilmektedir. Gerçekleştirilen gülüş tasarımı uygulamaları ile kişinin yaşadığı tüm bu sorunlar giderilirken aynı zamanda daha etkili bir dış görünüme kavuşması sağlanır.

  Gülüş Tasarımı Nedir?

  Diş hekimliği ve estetisyenlik mesleklerinin birleşiminden oluşan gülüş tasarımı kişinin diş yapısının yenilenerek hem gülerken hem de konuşurken çok daha estetik bir görünüme kavuşturulmasının sağlanmasıdır. Hastanın talepleri diş hekimi tarafından dinlenir ve bu taleplerin en iyi şekilde karşılanacağı, kişinin kendisini çok daha iyi ve genç hissedeceği bir sonucun ortaya çıkarılması amaçlanır.

  Estetik Sanat ve Hekimin Yetenekleri Gülüş Tasarımı İle Birleşiyor

  Gülüşün uyumlu ve göze hoş görünmesini sağlayan en önemli unsun hiç kuşkusuz dişlerimizdir. Diş yapısında yaşanan sorunlar ve renk farklılıkları sadece gülümserken değil aynı zamanda konuşurken de karşı tarafın dikkatini dağıtır ve hoş olmayan bir görünümün ortaya çıkmasına neden olur. Yapılan araştırmalar güzel bir gülüşe sahip olan kişilerin kurduğu iletişimde karşı tarafın ilk olarak gülümsemeye odaklandığını beğenilmesi halinde ise bakışların gözlere doğru kaydığını gösteriyor. Yani gülüşünüz iletişimin bir sonraki durağını belirliyor.

  gülüş tasarımı

  Gülüş Tasarımı İçin Atılması Gereken İlk Adım Nedir?

  Daha etkili bir dış görünüme kavuşmak ve kişinin kendisine olan özgüvenini arttırmak için gülüş tasarımı uygulanmasına karar verilirse atılması gereken ilk adım kişinin yüz haritasını çıkarmaktır. Gülüş hem tüm yüz hatları ile uyumlu olmalı hem de ağız içerisinde ki uyum yakalanarak bir bütünlük elde edilmelidir. Kişinin ten rengi, yüz şekli, diş eti ve dudak şekli gibi farklı pek çok etken incelenir ve tüm bunlara uygun olarak tasarım gerçekleştirilir. Küçük bir örnek vermek gerekirse yüz şekli uzun olan kişilere geniş kare dişler kullanılarak yüzün uzunluğu azaltılmalı ya da yuvarlak yüz hattı olan hastalara uzun dişler kullanılarak yüz daha ince ve uzun gösterilmelidir. Yani yapılan estetik gülüş tasarımı hem gülüşü güzelleştirmeli hem de diğer yüz kusurlarını perdeleyebilmelidir.

  Gülüş Tasarımı Sizi Daha Genç Gösterir!

  Aynaya baktığınız anda kendinizi olduğunuz yaştan çok daha mı yaşlı hissediyorsunuz? Günümüzde hem anti-aging yani yaşlılık karşıtı ürünlerin son derece çeşitlenmesi hem de cilt gerdirme operasyonları gibi cerrahi müdahaleler ile daha genç görünmek mümkündür. Ancak dişlerimizin de görünümüze büyük etkisi olduğu bilinmelidir.Özellikle de dişin dış tabakasını oluşturan diş minesi zamanla yıpranmakta ve içilen çay, kahve gibi içecekler nedeni ile beyaz rengini kaybederek sararmasına neden olmaktadır. Bunun gibi sorunlar yapılan diş kaplama ya da diş beyazlatma tedavisi gibi yöntemler ile giderilebilmektedir. Fakat bazı durumlarda sadece diş beyazlatma estetik bir gülüşe sahip olmanızı sağlamaya yetmez. Porselen veneer, kuron kaplama ya da kompozit bondingleme gibi yöntemler ile daha etkili sonuçların alınması mümkündür. Yapılan değişiklikler sonucu sizi gören kişiler çok hoş bir görünüme sahip olduğunuzu söyleyecek ancak bunun nedeninin kilo vermek, saçlarınızı kestirmek ya da estetik bir operasyon geçirmek gibi farklı bir nedene bağlı olduğunu düşünecektir.

  Yani dişlerinize yapacağınız küçük dokunuşlar bile oldukça büyük bir sonucun ortaya çıkmasına neden olacaktır. Yine ilerleyen yaşa bağlı olarak çene ile burun ucu birbirine yaklaşmaya başlar ve bunun sonucunda da yüz yaklaşık olarak 3 te 1 oranında kısalır. Yüzün alt kısmında yer alan yumuşak dokular dişlerimiz ve çene kemiği tarafından desteklenmektedir. Özellikle de arka dişlerde dişlerimizi kapattığımız zamanda açığa çıkan yükseklik bu desteğin en önemli kaynağıdır. Ancak ilerleyen yıllar ile beraber çene kemiğinde incelme meydana gelmesi ve dişlerin aşınması sonucunda bu süreç hızlanır.

  40 yaşın üzerinde ise bu aşınma çok daha hızlı bir şekilde meydana gelir ve sonuç olarak yüzün kısalmasının yanı sıra gülümserken görünen yumuşak dokuların sarkması ve çiğneme sorunları gibi sıkıntılarda ortaya çıkmaya başlar. Diş gıcırdatma ya da diş sıkma gibi rahatsızlıkları olan kişiler için ise dişlerin boyutlarının kısılması sonucunda görsel açıdan sıkıntı yaşanmasına ek olarak çene ekleminde ağrı ve dişlerin fonksiyonel işlevlerini yerine getirememesi gibi sağlık sorunları da yaşanır. Bu tip problemlerin yaşanması halinde porselen laminate veneer ile çiğneyici yüzeyleri de içerisine alan porselen onleyler gibi çözüm önerileri uygulanabilir.

  Diş Etleri

  Dişlerin tek başına çok sağlıklı ve çok iyi bir görünüme sahip olması estetik bir gülüş için yeterli değildir. Her güldüğünüzde karşı tarafı etkileyen bir görünüm için mutlaka sağlıklı dişlerin aynı zamanda sağlıklı diş etleri ile çevrelenmesi gerekir.

  Diş Etlerinin Sağlıksız Olması

  Estetik diş hekimliği uygulamalarından önce mutlaka diş etleri kontrol edilir ve herhangi bir sağlık sorunu olursa önce bu tedavi ediilr. Diş etlerinin kırmızı, şiş ve parlak gözükmesi gibi durumlarda diş eti hastalıkları olduğu düşünülmelidir.

  Gülümseme Anında Diş Etinin Çok Fazla Gözükmesi

  Gülümseme anında diş etlerinin çok fazla görünmesi Gummy Smile olarak isimlendirilir. Bu tip kişilerde başka hiçbir estetik diş hekimliği uygulaması yapılmayacak olsa dahi mutlaka yapılacak operasyon ile fazlalık oluşturan diş hekimleri dişlerin üzerinden temizlenmelidir.

  Dişeti Çekilmesi

  En çok rastlanılan diş hastalıkları arasında yer alan dişeti çekilmesi aynı zamanda dişin olduğundan çok daha uzun görünmesine neden olmaktadır. Buna ek olarak ilerleyen dönemde diş kökü açığa çıkar ve görsel açıdan daha ziyade ciddi bir sağlık sorunu halini alır. Yapılacak olan estetik diş hekimliği uygulamaları öncesinde dişeti tedavisi uygulanmalıdır.

  Dişeti Kenarlarının Düzensiz Olması

  Dişetleri diş kaybı ya da dişeti çekilmesi gibi sorunlar nedeni ile dişetleri bazı dişlerde daha yukarıda bazı dişlerde ise daha aşağıda kalabilmektedir. Bu nedenle önce gerekli tedavi uygulanarak diş eti çizgisi sabitlenmelidir.

  Dişeti Renk Farklılıkları

  Dişeti üzerinde meydana gelen yaralanmalar ya da doğuştan gelen özellikler sonucunda dişeti üzerinde bazı bölgelerde farklı renklenmeler görülebilmektedir. Bu gibi durumlarda farklı renge sahip olan dişeti gülüş hattı üzerinde yer alıyorsa mutlaka önce bu dalgalanma giderilmelidir.

  Dudaklar

  Yüzde gülümsemeyi şekillendiren belkide en önemli faktör dudaklarımızdır. Dudağın tek bir kenarının dahi daha yukarıda ya da daha aşağıda olması dahi gülüşün görünümünü büyük oranda değiştirir. Çene ve diş üzerinde yapılan değişikliklerin ardından estetik gülüş tasarımı gerekli dudak düzeltmeleri yapılarak tedavi tamamlanmalıdır.