• (212) 272 00 88
 • İmplant Diş Tedavisi

  Dünyanın en sağlam ve dayanıklı elementleri arasında yer alan titanyum kullanılarak oluşturulan yapay diş köklerine implant ismi verilmektedir. Hazırlanan implant adı verilen bu kök yapılan özel bir müdahale ile çene kemiğine sabitlenir. Titanyumun tercih edilmesinin bir başka önemli nedeni dokulara olan uyumudur. Bu uyum sayesinde belirli bir süre sonra çene kemiğini oluşturan dokular implantın etrafını sararak hücresel tutulumun gerçekleşmesini sağlar. Hastanın iyileşme sürecine bağlı olarak en erken 2 ay en geç ise 6 ay içinde bu tutulumun tamamlanması ve üst protezin sabitlenmesi sürecine geçilmesi beklenir. Doğal dişlerin en iyi alternatifleri günümüzde hiç kuşkusuz implant dişlerdir.

  İmplant Diş Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

  İmplant diş tedavi süresi hem tedavi uygulanacak kişinin diş yapısına hem de takılacak olan implant diş sayısına bağlı olarak değişmekle beraber en az yarım saat en fazla 1-2 saat sürmektedir. Operasyonun tamamlanması ile beraber çene kemiğinin implantı sarması ve bütünleşmesi için maksimum 6 ay gibi bir sürenin geçmesi beklenir.

  Hastanın talep etmesi ya da diş hekiminin gerek görmesi durumunda geçici protez kullanılabilir. Çene kemiği ile implant bütünleşmesi sağlandıktan sonra ise implant üstü protezi takılarak tedavi süreci tamamlanır. Yine bazı durumlarda tedavi için uygun koşulların sağlanabilmesi halinde hiç beklenmeksizin protez dişin takılması da mümkün olabilmektedir.

  implant diş tedavisi

   

  İmplant Diş Tedavisi İçin Anestezi Uygulanır Mı?

  Operasyon esnasında hastanın acı ya da ağrı duymaması için lokal anestezi uygulanırken hastanın talep etmesi ya da diş hekiminin gerek görmesi halinde genel anestezi de uygulanabilmektedir. İmplant tedavisi sonrasında ağrı için ise diş hekiminiz ağrı kesici ilaç yazacaktır. Ancak duyulan ağrı sıradan bir diş çekimi sonrasında oluşabilecek ağrı kadar olur.

  İmplant Diş Tedavisi Fiyatları Pahalı Mıdır?

  Uygulanan sıradan diş protezlerinden farklı olarak implant diş tedavileri çok daha komplike bir tedavi yöntemidir. Hem tedavinin zorlu ve karmaşık olması hem de tedavi esnasında kullanılması gereken malzemelerin yüksek tutarlara sahip olması aynı zamanda tedavi maliyetini de yükseltmektedir.

  Ancak implant diş ile gerçekleştirilen tedavinin diğer tedavi yöntemlerine oranla çok daha uzun ömürlü olması ve daha estetik bir görünüm elde edilmesini mümkün kılması nedeni ile kesinlikle implant diş tedavisi önerilir.

  Köprü Protez Mi, İmplant Diş Mi?

  Köprü protez tedavisinde desteğe ihtiyaç duyulduğu için bu protezin her iki yanında bulunan sağlam dişler de kesilir. Yani yapay diş yaptırmak için hiçbir sağlık sorunu olmayan sağlam dişlerinizi feda etmeniz gerekir. Diş implantı tedavisinde ise direkt olarak çene kemiğine yapılacak olan yapay dişin oturtulacağı bir kök monte edilir ve bu sayede sağlam dişlere hiçbir şekilde müdahalede bulunulmaz. Yine takılan yapay diş ile çiğneme hissi gerçek diş ile hemen hemen aynıdır.

  Diş İmplantı Sayesinde Sağlam Dişlerin Kesilmesine Gerek Kalmaz.

  Çene kemiği üzerine yapay diş kökünün yerleştirilmesi işlemi oral implantasyon olarak isimlendirilmektedir. Yani diş implantları çene kemiğinin içerisine gömülen ve sonradan eklenen gerçek olmayan ancak tam olarak aynı görevi üstlenen diş kökleridir. Bu sayede kaybedilen dişin yerine aynı gerçek dişin işlevini yerine getirecek yapay bir diş takılır. Diş dokusunun dostu olan malzemelerden üretildikleri için diş ile olan uyumu mükemmeldir.

  Bu sayede çene kemiğinin yerleştirildiği bölümde kolaylıkla kabul edilir ve kemik dokusu tarafından sarılır. İmplant diş takılan kişilerin özellikleri farklı olduğu için implant diş kullanım süresi de farklılık gösterebilir ancak başarı ile gerçekleştirilen implant diş uygulamalarının çene kemiği üzerinde ömür boyu kalma ihtimali de bulunur.

  Yaklaşık 30 yıldır diş hekimleri tarafından gerçekleştirilen güvenilir bir uygulama olan implant diş tedavisi sürekli olarak gelişmeye devam ederek günümüzde çok daha güvenilir bir yöntem haline gelmeyi başarmıştır. Günümüzde implant dişler titanyumdan üretilirken, diş köküne olan benzerliği nedeni ile vida şekline sahiptirler. İmplantın çene kemiğine sabitlenmesi için ise yaklaşık 3-6 ay beklenmesi önerilirken buna ek olarak bazı hastalarda bu süre 1 seneye kadar uzayabilmektedir.

  Diş İmplantı Hangi Durumlarda Yapılır?

  • Gerçek dişin kaybedilmesi durumunda
  • Birden fazla gerçek dişin kaybedilmesi durumunda
  • Total dişsizliğin yaşanması durumunda
  • Kullanılan total protezlerin rahatsızlık hissi yaşatması

  İmplant Dişlerin Özellikleri Nelerdir?

  • Dişlerin stabil kalması sağlanır,tutuculuğu yüksektir,sabit protezlerin oynama riskini sıfırlar.
  • Çekilen ya da kaybedilen dişlerin olduğu alanlarda yer alan çene kemiğinde zamanla erime meydana gelir. Kemiğin incelmesine bağlı olarak yüz görünümünde de değişiklikler meydana gelebilir. İmplant diş uygulamaları kemik kayıplarını engeller.
  • Kayıp dişin yerine gerçek bir diş takıldığı için çiğneme fonksiyonları düzelir ve oluşan mide hastalıkları ile buna bağlı sağlık sorunları tedavi edilmiş olur.
  • Görünümü son derece doğal olduğu için estetik bir görünüm ile kişinin kendisine olan güvenini arttırmaya yardımcı olur.