• (212) 272 00 88
 • Dişeti Kanaması Neden Olur?

  Dişeti Kanaması Neden Olur?
  Aralık 1st, 2015 | Genel | Yorum yapılmamış

  Dişeti Kanaması Neden Olur?

  Diştaşı tarafından istila edilen ağızlarda ne yazık ki diş etleri ihtiyaç duydukları kadar oksijen ile besin alamadıkları için dişeti iltihabı oluşumu kaçınılmaz bir hal almaktadır.

  Dişetine dokunulduğunda ya da dişlerin fırçalanmasında dişetinin kanaması, dişetinin üzerinde şişliklerin oluşması ya da ağız içerisinde kötü koku oluşması dişeti iltihabı belirtileri arasında yer almaktadır. Diş taşı temizliği yapılarak diş etlerinin hava alması sağlanarak dişeti iltihabı önlenebilir.

  Tüm belirtilere rağmen diş taşı temizliği yapılmaması halinde dişeti iltihabı daha da ilerleyerek kemiğe kadar ulaşabilir. Bu durumda kemik erimesi yaşanarak dişi tutma görevini üstlenen diş kökü zarar görür ve sağlam dişlerin dökülmesi kaçınılmaz bir hal alır.

  Dişeti kanaması çoğunlukla diş taşı temizliği yapılmadığı için dişlerin dibinde dişeti çizgisi üzerinde biriken diş taşı kaynaklı olarak meydana gelir. Biriken diş taşı ödem oluşmasına neden olur ve bu ödem nedeni ile sık sık dişeti kanaması meydana gelir.

  Gebelikte hormon değişimlerine bağlı olarak dişeti kanaması görülebilirken yine bazı hastalıklara bağlı olarakta kanama meydana gelebilmektedir. Dişeti kanaması belirtileri olarak hastalar en çok diş fırçalama anında kanamayı dile getirirken buna ek olarak sabahları uyanıldığında ağızda hissedilen metalik tatta dişeti kanaması belirtileri arasında yer almaktadır.

  Dişeti kanaması nedeni kesin olarak belirlendikten sonra bu nedenin ortadan kaldırılması halinde şikayette ortadan kaldırılacaktır. Yine dişeti kanandığı için dişlerin fırçalanmasına asla ara verilmemeli ve dişler düzenli olarak fırçalanmalıdır.

  Sağlıklı Dişeti İçin Neler Yapılmalı?

  • Dişler hergün düzenli olarak doğru şekilde fırçalanmalı ve diş ipi kullanılmalıdır.
  • Çok şekerli, yapışkan gıdaların tüketimi azaltılmalı düzenli ve sağlkılı beslenilmelidir.
  • Kendi kendinize diş muayenesi yapmayı ihmal etmeyin, fark ettiğiniz değişiklikler için diş hekiminize başvuruda bulunun.
  • Her sene en az 2 kere diş taşı temizliği yaptırın ve düzenli olarak diş hekiminizi ziyaret edin.