• (212) 272 00 88
 • SSS

  Yirmi Yaş Dişi Hangi Durumlarda Çekilmelidir?

  Üçüncü azı dişleri olarak bilinen yirmilik dişler aynı zamanda en son çıkan dişlerdir. 17 ile 25 yaş arasında çıkan bu dişler en arkada oldukları için bazen doğru pozisyonda çıkamadığı gibi aynı zamanda gömülü de kalabilmektedir. Dişin doğru pozisyonda çıkmadığı, tam yada yarım gömülü kaldığı ya da çürüdüğü durumlarda çekilmesi en doğru karar olacaktır.

  20 Yaş Dişleri Hangi Durumlarda Çekilir?

  Yirmilik yaşın çürümesi, dişeti hastalığı oluşmasına neden olması, basınç ağrısı yaratması, protez tedavisi için bir engel oluşturması, kist olması ya da ortodontik nedenler dolayısı ile yirmilik dişin çekilmesi şarttır.

  Ortodontik Tedavi Kimlere Uygulanabilir?

  Ortodonti tedavisi için kesin bir yaş sınırı bulunmamakla birlikte inci gibi sıra sıra dizilen estetik dişlere sahip olmak her yaş grubu için mümkündür. Ancak yetişkinlerde ortodonti tedavisi için çocuklara oranla biraz daha fazla zamana ihtiyaç duyulmaktadır. Çocuklarda 9 yaş sonrası kalıcı dişlerin dizilişi, çene kapanışı gibi değerlendirmeler için uzman bir ortodontist görüşü istenmelidir.

  Ortodonti Tedavisi Yetişkinlerde Yapılabilir Mi?

  Çene kemiklerini kapsayan anomoliler ne yazık ki ilerleyen yıllarda sadece ameliyatlar ile mümkün olabilmektedir. Bunun haricinde kalan tüm ortodonti tedavileri de yetişkinlerde uygulanabilmektedir. Zaten günümüzde lingual ortodonti ve şeffaf diş telleri gibi farklı pek çok çözüm ile yetişkinlerin daha kolay tedavi edilmeleri amaçlanmaktadır.

  Süt Dişlerde Çürük Çekilmeli Midir?

  Çocukların geçici dişleri olarakta bilinen süt dişlerin her birinin bir çıkış ve dökülme zamanı bulunmaktadır. Bu dişlerin zamanında düşürülmesi alttan gelecek olan kalıcı dişlerin sağlıklı olarak çıkabilmesi için zorunludur. Bu nedenle kesinlikle süt dişin çekilmesi en son çare olarak görülmelidir. Aksi halde zamanından önce çekilen süt diş tüm diş dizilişinin bozulmasına neden olur.

  İmplant Diş Tedavisi Güvenilir Midir?

  Günümüzde eksik diş tedavisi için en çok tercih edilen yöntemler arasında yer alan implant dişler hem güvenilir hem uzun ömürlüdür ve yaklaşık olarak 1809 senesinden bu yana daha da geliştirilerek üzerinde araştırmalar yapılmaya devam edilmektedir. Diş hekiminiz konu hakkında tüm sorularınızı yanıtlayarak detaylı bir bilgilendirmede bulunacaktır.

  İmplant Diş Kimlere Uygulanabilir?

  Gerekli kemik yoğunluğuna sahip olan herkese implant diş tedavisi uygulanabilmektedir. İmplant tedavisi uygulanacak olan kişinin çene kemiğinde implant adı verilen özel vidanın monte edilebileceği kadar bir boşluk bulunması gerekmektedir. Uygulanacak olan çene kemiği kalitesi ne kadar yüksekse implant diş tedavisi başarısı da o kadar yükselecektir. İmplant diş tedavisi için üst yaş sınırı uygulanmamakla beraber kemik gelişimi tamamlanmamış olan küçük çocuklarda ise uygulama hakkında tartışmalar devam etmektedir. Bu nedenle pek çok diş hekimi çocuklarda implant tedavisi için onay vermemektedir. İmplant diş tedavi süresi hastanın kemik ve diş yapısına bağlı olarak değişmekle beraber genelde 3 ay içerisinde tedavi tamamlanmaktadır. İmplant diş tedavisi esnasında hastaya lokal anestezi uygulanmakta olup hastanın talep etmesi durumunda genel anestezi de uygulanabilmektedir.

  İmplant Diş Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Doğru bir merkezde ve doğru kişiler tarafından uygulanan implant diş tedavisi son derece sağlıklı ve uzun ömürlü bir çözümdür. Tedavinin ilk aşaması diş hekiminin hastanın çene ve kemik yapısını inceleyerek tedaviye uygun olup olmadığını inceleyeceği ilk muayene ile başlar. Çekilen röntgen ve yapılan detaylı incelemeler sonrası gerekli tedavi aşamaları başlatılarak hastalar detaylı bir şekilde bilgilendirilecek ve tedavi programı oluşturularak uygulamaya başlanacaktır.